Первоцвіти – окраса весни

(0 голоса, среднее 0 из 5)

Нарешті завітала до нас довгоочікувана весна.  За декілька останніх  днів від тяжкого сніжного покриву не залишилося і сліду.  Вся природа наче прокинулася, заграла веселими нотками, ніжний подих вітру приніс нам погожі дні, ласкаве сонечко і дзвінкі пташині пісні. Але найголовнішою окрасою весняної пори є первоцвіти (ефемероїди).

Цебагаторічні трав`янисті рослини, з коротким весняним циклом розвитку і літнім періодом спокою. Надземні частини цих рослин живуть лише протягом кількох тижнів, а решту року перебувають у стані спокою у вигляді бульб, цибулин чи  корневищ. Первоцвіти називають першою усмішкою весни. Саме вони, ніжні й тендітні, першими відчувають ще не зовсім теплі, але вже приємні промінчики весняного сонечка. І як прикро, що деякі з цих квітів на межі зникнення.  Більша частина первоцвітів занесена до Червоної книги України. Вони підлягають суворій охороні: їх не можна зривати, викопувати чи в інший спосіб використовувати частини цих рослин. Територія національного парку «Гомільшанські ліси» багата на такі види первоцвітів: проліска сибірська, пшінка весняна, сон чорніючий, тюльпан дібровний, ряст ущільнений, гусяча цибуля, вітеринка жовтецева, цибуля ведмежа (черемша) та інші. Ці тендітні квіточки можуть витримати і морози, і сніг – до всього цього вони пристосуються. Єдиним страшним ворогом цих рослин є людина. Для багатьох, безумовно, приємно прогулюватись весняним лісом, насолоджуючись природою та…. ..тримаючи в руках оберемки бідолашних квіточок. Невже не можна милуватись тим, як вони прекрасно цвітуть, не рвучи та не вбиваючи квітів. Адже, прийшовши додому, в слянці вони не довго зможуть прожити. Також жахливу картину можна спостерігати на вулицях та ринках міст, де продаються зірвані рослини. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Також, нерідко квіти вириваються з цибулинками, що призводить до повного знищення рослини. Зірвавши три рослини первоцвіту – означає, що ви загубили 45-60 насінин, які в майбутньому дали б нове покоління. Масове знищення ранньовесняних рослин з метою продажу призводить до зменшення їх кількості в природі, а згодом й до повного зникнення. Тому кожного року навесні проводиться екологічна акція «Первоцвіт».

Дуже важливою складовою цієї акції є пропаганда відмови від купівлі первоцвітів. Збираючи та продаючи первоцвіти, ми знищуємо їх, а купуючи – допомагаємо знищувати. Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу.

Запрошуємо всіх небайдужих прислухатися до порад, а ще краще – до свого розуму і совісті, та активно підтримати зусилля для збереження нашого майбутнього та майбутнього наших дітей і всіх наступних поколінь.

Підготувала:

Фахівець І категорії з рекреації

Стельник Д.О.

11.04.2018

Як часто ви відвідуєте Національний парк "Гомільшанські ліси"?

Авторизация