Шановні відвідувачі! Сайт знаходиться в процесі реконструкції, просимо вибачення за можливі тимчасові незручності

Ми у Facebook

19 лютого День захисту морських ссавців.

19 лютого екологами всього світу відзначається День захисту морських ссавців, або ще його називають Днем китів. І ми, як природоохоронна установа , не можемо оминути цей день, адже по-перше, кожна жива істота на Землі має право на життя і на захист, і по-друге, цікавим фактом є те, що на теренах українських морів немає велетнів – китів, але мешкають  не менш прекрасні, найдивовижніші і найрозумніші представники виду морського ссавця – дельфіни. Їх в Азовському та Чорному морі є три види: афаліни, білобочки й разовки. Вони занесені до Червоної книги України та до Міжнародного Червоного списку. Нажаль, в останні роки  значно зменшилась популяція дельфінів , основними причинами є браконьєри-рибалки та забруднення Чорного та Азовського морів. Сумний показник може збільшуватись, якщо люди й надалі будуть ігнорувати охорону цих тварин, і вже в найближчому майбутньому історії про дельфінів і про китів залишаться тільки розповідями з книг. Адже кожен зниклий вид – це непоправна втрата: все, що зникає в тваринному світі, – зникає назавжди.

Повертаючись до теми свята, трохи згадаємо історію…

Свідоцтва про регулярний китобійний промисел в Європі приходять від норвежців зі Скандинавії близько 800-1000 років н. е.. Також одними з перших китобоїв були баскські мореплавці; в 12 сторіччі китобійний промисел вівся в Біскайській затоці. Швидше за все, ранні китобої здобували в основному гладких і гренландських китів, так як вони повільно плавають і не тонуть після смерті через високий вміст жиру. Популяція сірого кита, що існувала раніше в Північній Атлантиці, була повністю вибита до початку 18 століття. З Біскайської затоки китобійний промисел поширився на північ уздовж узбережжя Європи і далі до Гренландії. У наступному столітті данці, а потім британці почали промисел у водах Арктики. У XVII столітті китобійний промисел також почався на східному узбережжі Північної Америки.

Весь цей час китобої використовували невеликі парусні судна і вражали свою здобич гарпунами з гребних шлюпок. Потім кити буксирувалися до берега або кромці льоду або розділяли прямо в море. У той же час китобійний промисел в Японії, що зародився близько 1600 року, проводився за допомогою мереж і флотилій невеликих шлюпок.

Після нещадного винищування китів у 1986 міжнародна китобійна комісія ввела мораторій на китовий промисел. Мораторій діє і понині і означає, що у всьому світі полювання на китів, а також торгівля китовим м'ясом заборонені. Великою проблемою є те, що незважаючи на заборону, китів та дельфінів продовжують вбивати, багато видів взагалі стоять на межі зникнення.

Завдання людства полягає в тому, щоб використовувати природу розумно, науково - обґрунтовано і цілеспрямовано з урахуванням її законів,. Інакше конфлікт суспільства з природою, екологічна криза або, як нерідко зараз говорять, екологічний імунодефіцит стане неминучим фактом. Природа не визнає жартів з нею, вона завжди права, помилки і прорахунки завжди йдуть з боку людини. Прагнення панувати над природою усупереч її законам і таким чином отримати над нею легку перемогу закінчується для людини завжди сумно. Тому хотілося б закликати кожну людину на Землі задуматись над своєю  поведінкою, задуматись перед тим, як захочеться вирвати квітку, чи може залишити сміття в лісі чи біля води, задуматись про глобальні вирубки лісу, забруднення морів , океанів, рік , озер, масові полювання тварин,  задуматись перед тим, як коїти лихо. Добре, що екологи створили такі дні, які ми приурочуємо захисту природи. Будь-яка допомога в цьому напрямку - безцінна. Змінювати світ треба починаючи з самого себе.

Фахівець I категорії з рекреації:

Стельник Д.О.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org