18-25 січня Великий зимовий облік птахів у НПП “Гомільшанські ліси”

(0 голоса, среднее 0 из 5)

Зимовий облік птахів та його мета.

Зимовий облік є наймасовішим заходом із вивчення птахів у всьому світі. Завдяки простоті проведення та незначним витратам часу, великий зимовий облік отримав широку підтримку серед дітей і дорослих, щорічно забезпечуючи необхідними даними про птахів, які зимують в Україні. З роками кількість учасників обліку в Україні зростає, що допомагає збирати важливі дані про стан популяцій загальнопоширених видів птахів Європи.

Мета зимового обліку – порахувати птахів, які мешкають узимку, щоб із року в рік мати можливість порівнювати чисельність їх популяцій. Облік проводиться протягом однієї години. Потрібно рахувати види та кількість побачених птахів. Наприкінці годинного обліку зафіксувати найбільшу кількість кожного виду, який ви одночасно спостерігаєте в будь-який час протягом цієї однієї години ( не враховуючи птахів, що пролітають).

Походження традиції.

Традиція обліковувати птахів народилася в 1900 році у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен, запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом 26 осіб вперше провели цей день разом з пташками, спостерігаючи за ними та вивчаючи їх, радіючі їхньому польоту та свободі. Сьогодні більше, ніж 50000 людей у всьому світі обліковують птахів.

Правила обліку птахів.

Зима - це найкращий час для обліку тварин. Тільки якщо ви спостерігаєте рано вранці, так як птахи в цей час дуже активні. Зголоднілі після зимової, холодної ночі злітаються підкріпитися. Це дуже важливий фактор, якого треба дотримуватися. Окрім того, на результат можуть впливати інші чинники, наприклад, погодні умови та наявність корму, але цей вплив на матиме вирішального значення, адже ми отримуємо дані від великої кількості учасників.

Якщо, в цьому заході буде багато охочих, то це тільки на краще, тому що більш точний буде результат обліку. Протягом годинного спостереження одні учасники спостерігатимуть усього кількох видів птахів, натомість інші – багатьох, це врівноважить загальний результат і дасть чітку картину про чисельність і різноманіття зимових птахів у населених пунктах.

Результати зимового обліку – це зареєстровані дані про чисельність зимових популяцій птахів населених пунктів. Маючи данні, які збиралися багато років, ми можемо простежити популяційні зміни серед загальнопоширених видів птахів, які інколи виявляються досить несподіваним.

Дикі птахи є чутливими індикаторами стану довкілля, тому результати обліків допомагають з'ясувати набагато більше, ніж просто їх чисельність. Якщо ми знатимемо про зниження чисельності певного виду, це допоможе вчасно вжити заходи для його збереження.

На території національного парку кожного року проводиться моніторинг пернатих. Орнітолог зі своєю групою спостерігають, підраховують та конспектують дані поточного року. Здебільшого зустрічаються такі птахи як: яструб великий, яструб малий, снігур, хатній горобець, сойка, сорока, крук, сіра ворона, горіхівка, синиця велика та інші.

Спостереження за зимуючими птахами проводяться в єдині дні зимового обліку з 2004 року. У проведенні обліку беруть участь усі бажаючи любителі природи. Тож, запрошуємо Вас до нашого парку!

 

Провідний фахівець з рекреації:

Клименко К.М.

18.01.2018 р.

Звідки ви?

Авторизация