Шановні відвідувачі! Сайт знаходиться в процесі реконструкції, просимо вибачення за можливі тимчасові незручності

Ми у Facebook

Моральний статус оточуючих нас тварин та їх цінність.

Ми, люди повинні турбуватися про тварин, що нас оточують.

Тварини не мають ніякого морального статусу, а значить, і ми не маємо ніяких зобов'язань перед ними. Так здається нам, людям...

Якщо це так, то биття собаки  до смерті просто для розваги  -  це не є проблема... Таке відношення до деяких типів тварин, таких, як хижаки або шкідники, сприймається , як цілком нормальне.

Тварини мають цінність. Це означає, що моральний статус тварин залежить від їх порівняння з людиною. Тому така поведінка просто псує ту людину, яка б'є тварину, і можливо, це ще й сприяє подальшій можливості прояву жорстокості до людей в майбутньому в цілому. Прикладами можуть бути прояви жорстокості в дитинстві людьми  до тварин, потім до людей (приклади вбивств і аналіз таких проявів). Все в світі дуже взаємопов'язано, і про це можна дуже багато говорити. Експериментальні, наприклад, тварини часто розглядаються  лише з погляду їх корисності  для людини.

Тварини ж цінні самі по собі, незалежно від того, що вони можуть давати іншим. Не можна заподіювати собаці страждання без  вагомих причин. І сама людина володіє такою ж  цінністю.

Чому шимпанзе володіє моральним статусом, а, камінь, ні? Одна з  відповідей  пов'язана з користю шимпанзе для людини. . А що ж додає їй цінність? А знаєте, якщо тварина здатна відчувати, а вона відчувати здатна, це вже є важливо. Є у шимпанзе також інтереси, і це не заперечиш, і це вже також цінність. Наприклад, шимпанзе здатні відчувати біль, та вони також мають інтереси — наприклад, уникнути болю, що є негативним відчуттям.

Для багатьох живих істот здатність відчувати (навіть найпростіші відчуття болю або тепла) є вже підставою для надання тварині  моральної цінності, бо відчуття — це і є наявність інтересів. Але ж тварина не володіє самосвідомістю, тому що, щоб володіти нею, тварина повинна була б думати про себе і свої відчуття і емоції, а не просто переживати їх.

Приклади подібних психічних станів :

-    біль, страждання, страх, тривога (неприємні);

-   задоволення, радість (приємні).

Тварини також до певної міри володіють і рядом інших психічних здібностей, які важливі для визначення їх  моральної цінності.

Здатність мати бажання і  — наприклад, шимпанзе хоче жити чи хоче отримати банан.

Здатність спілкуватися з іншими за допомогою мови.

Здатність на етичні вчинки — наприклад, історії про дельфінів, що рятують потопаючих. Оскільки ці здібності є складнішими, то і властиві вони меншому числу видів тварин.

Люди і так самі страждають, і що, повинні ще піклуватися про тварин? Як думаєте?

Як ми взагалі можемо відповісти на це запитання самі собі?

Можемо. Піклуватися про тварин потрібно.

І це досягається в суспільстві на основі взаємовигідності.

Люди на загубленій в морі переповненій шлюпці, неодмінно змагаються за обмежені ресурси що є на борту. Чи можна сказати те ж саме про світ? Люди постійно відчувають брак всього: було б чудово віддати що­небудь тваринам, але на жаль, це просто неможливо. Проте, ми далеко не завжди знаходимося в рятувальній шлюпці, і не завжди ресурси можуть бути передані від людини тварині. Інколи співпраця є кориснішою від  суперництва.

Навіть еволюція пропонує нам приклади «взаємозалежності».

Одна з причин, по якій ми повинні піклуватися про тварин - це те, що така турбота може взаємовигідно  позначитися і на людині і на тварині.

Турбота про тварину має, хоча і непряму, але ж позитивну дію на людину.

А ще також ми повинні піклуватися про тварин тому, що у нас з ними в цілому загальні інтереси. І це відноситься і до хижих, і до свійських тварин, тобто до різних видів загалом.

Турбота про тварин і турбота про довкілля можуть бути розглянуті як складові загальної моралі, оскільки тварини є частиною навколишнього середовища.

Так, наприклад, люди піднімають свій голос проти китобійного промислу, оскільки вони стурбовані, як проблемами тварин, пов'язаними з убивством за допомогою гарпуна, так і тим, що це може стати ще одним ударом по вимираючих видах китових і всій екосистемі океану, елементом якої вони є.

Ми зобов'язані, враховуючи все, допомагати тваринам завжди, а тим паче, коли вони опиняються у біді.

Провідний фахівець з

еколого-освітньої діяльності

Гривакова О.В.

10.01.2018 р.

Контакти:

63436, Харківська область, Зміївський район, с. Коропове, вул. Монастирська, 27

Тел./факс: (05747) 3-09-60, (05747) 3-00-09

E-mail: nppgomolsha@ukr.net

© 2004 - 2018 Національний природний парк "Гомільшанські ліси". Використання матеріалів сайту при наявності посилання на gomilsha.org.ua
Много шаблонов Joomla на JooMix.org