Фауна

Фауна

Хто в парку живе

Тваринне населення Національного парку «Гомільшанські ліси» включає різноманітні зоогеографічні групи тварин, переважно з широкими ареалами. Основне ядро тваринного населення складають представники неморального лісового комплексу. Тут зустрічаються також види середземноморського походження, які знаходяться на північній межі свого ареалу. В лісах Гомільшанського лісового масиву виявлено низку реліктів атлантичного, третинного та льодовикового походження.

На території парку мешкає 132 рідкісні та зникаючі види тварин, занесених до міжнародних "червоних" списків, Червоної книги України (1994) та Червоного списку Харківської області (2001).

У межах Національного парку відмічено 40 видів комах, занесених до Червоної книги України: скарабей священний, дозорець-імператор, вусач мускусний, жук-олень, ведмедиця Гера, стрічкарка орденська блакитна, бражник мертва голова, бражник дубовий, джміль вірменський, поліксена.

Різноманіття біотопів даного природного комплексу сприяє розвитку 300 видів хребетних тварин. Рибне населення водойм парку складається з близько 50 видів тобто досить повно репрезентує (представляє) іхтіофауну усього північного сходу України. Досить чисельними є плітка, окунь, щука, гірчак. 23 види мають природоохоронний статус різного рівня, у тому числі 3 види занесені до Червоної книги України 1 вид до Європейського червоного списку, 5 видів до Червоного списку Харківської області.

Тут зустрічається 11 видів земноводних – усі вони занесені до різних «червоних» переліків, 8 видів плазунів, 7 з яких – у «червоних» списках (1 вид – мідянка – у Червоній книзі України). На піщаних кучугурах по узліссях бору мешкає рідкісна різнобарвна ящурка - плазун, що зберігся у незмінному вигляді з дольодовикового періоду. Також зустрічаються: черепаха болотяна, вуж водяний, гадюка Нікольського.

В межах парку гніздяться 154 види птахів, на перельоті буває близько 260 видів. Близько 250 видів птахів належать до різних «червоних» переліків, з них до Червоної книги України занесені 28 видів. Зустрічаються рибалочка голуба, бджолоїдка, вивільга. На заплавних луках зустрічається деркач – вид, занесений до Червоної книги Міжнародної спілки охорони природи (МСОП), до Європейського Червоного списку і є дуже рідкісним у країнах Західної Європи. Гніздяться тут великі хижі птахи, занесені до Червоної книги України – орел-могильник, орлан-білохвіст змієїд, великий підорлик, орел-карлик та ін. У кронах дерев, дуплах та штучних гніздівлях можна зустріти сіру та вухату сов, хатнього сича. У заплаві гніздяться лиска, водяна курочка, чайка, шилохвіст та ін. Над плесами ширяють річкові крячки, мартини, є багато берегових ластівок, що будують нори у крутих берегах Сіверського Дінця. Зустрічаються чаплі сіра та руда, журавель сірий.

На території Національного парку зустрічаються 53 види ссавців, половина з яких занесені до «червоних» списків Це олені благородний та плямистий, лось, козуля, кабан, вовк, лисиця, заєць, бобер, куниця, ласка, соні, тхір, кажани та ін. Рідкісними є: норка європейська, видра річкова, борсук, горностай, 10 видів кажанів: вечірниця мала, нічниця ставкова, вухань бурий та інші.